22 wskazówki, jak wychowywać zdolne dziecko – cz. 2

dyskusja 35 komentarzy

Wiele z przedstawionych w pierwszej części 22 wskazówek, jak wychowywać utalentowane dziecko, z powodzeniem można uznać za rady uniwersalne, służące pomocą wszystkim rodzicom. Bo czy maluch, który nie wyróżnia się znacząco spośród rówieśników i nie wykazuje jakiś ponadprzeciętnych talentów nie zasługuje na życzliwe traktowanie, szacunek, zrozumienie i wszelką pomoc?

Nie ma jednak wątpliwości, że zdolne dzieci wymagają ogromnego zaangażowania ze strony opiekunów.

Oto kolejne wskazówki, które pomogą Ci czerpać radość z bycia rodzicem wyjątkowego dziecka.

12. Dawaj dziecku w prezencie gry edukacyjne, a później grajcie w nie razem.

Naukowcy udowodnili, że gry planszowe pozytywnie wpływają na rozwój dziecka poprzez wzbogacenie słownictwa, umiejętności matematycznych, lepsze zrozumienie i logiczne myślenie. Dawaj dziecku w prezencie gry i wydawnictwa edukacyjne, nie tylko zaspokoisz jego chęć poznawania świata, ale zapewnisz całej rodzinie interesujący i wzbogacający wiedzę sposób wspólnego spędzania czasu.

13. Podchodź do życia z optymizmem i humorem i ucz tego swoją pociechę.

Bez względu na to, co nam się przydarza, zawsze przecież możemy wybrać, czy będziemy się czymś zamartwiać, czy spróbujemy znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Pokazuj dziecku optymistyczną stronę życia. Jesteś dla swojej pociechy wzorem do naśladowania, więc wybieraj szklankę do połowy pełną.

14. Zrozumienie okazywane dziecku sprawi, że będziesz świetnym rodzicem.

To, do czego musisz dążyć, to zrozumienie dla unikalności i wyzwań związanych z codziennością, w tym również z nauką Twojego dziecka. Nie zawsze szkoła oferuje mu możliwości adekwatne do jego uzdolnień, a koledzy rozumieją jego sposób myślenia i postrzegania świata. Śledź na bieżąco wyniki, dużo rozmawiaj ze swoją pociechą o tym, co dzieje się w szkole, jak czuje się w grupie rówieśników, czy ma przyjaciół.

15. Nie usiłuj być perfekcyjnym rodzicem swojego utalentowanego dziecka.

Mimo mieszkania pod jednym dachem z małym geniuszem, nie koncentruj się nadmiernie na rodzicielstwie. Niech cały Twój świat nie kręci się tylko wokół dziecka. Taka postawa nie przyniesie niczego dobrego ani jemu, ani Tobie. Nie bądź tzw. rodzicem-helikopterem bezustannie czuwającym nad synem lub córką. Utalentowane dzieci są zazwyczaj również bardzo wrażliwe i nadmierna troska może jedynie wzbudzić ich niepokój. Nie musisz być doskonałym rodzicem, bądź wystarczająco dobrym.

16. Musisz poradzić sobie z tym, że utalentowane dzieci mogą przeżywać wszystko bardzo emocjonalnie i czasem zachowują się po prostu niegrzecznie.

Staraj się wykazywać empatią wobec intensywnych uczuć i huśtawek nastrojów dziecka. Ale to nie oznacza że powinnaś mu ustępować. Nie ma innej drogi, jak tylko nauczenie się właściwej komunikacji ze zdolnym dzieckiem. Choć przyznaję, nie jest to sprawą prostą. Musisz przy tym dbać o to, by stawiać dziecku granice. Jeśli chcesz poznać sposoby na to, by Twoje argumenty trafiały do pociechy, zachęcam Cię do przeczytania książki Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

17. Zrób rozeznanie wśród placówek oświatowych i wybierz najlepszą szkołę dla dziecka. Pamiętaj jednak, że nie znajdziesz miejsca idealnego pod każdym względem.

Znalezienie właściwej szkoły, to kwestia, która może kosztować Cię wiele czasu i nie ukrywajmy, również sporo nerwów. Tak naprawdę niewiele szkół jest przygotowanych do kształcenia wybitnie uzdolnionych dzieci. Zrób rozeznanie w okolicznych placówkach, dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć najlepszą decyzję. Kiedy już znajdziesz odpowiednią szkołę, bądź aktywna, angażuj się w życie społeczności, poznawaj innych rodziców, zachęcaj szkołę do promowania zajęć, uwzględniających potrzeby uzdolnionych dzieci. Lepsza organizacja lekcji i dostęp do różnorodnych programów edukacyjnych przyniosą korzyści wszystkim uczniom.

 18. Naucz się być adwokatem swojego dziecka.

Poznaj osoby, które mają wpływ na kształcenie Twojego dziecka. Dopilnuj, by w procesie edukacji uwzględniano jego wyjątkowe predyspozycje. Nie oznacza to, że musisz na siłę pchać dziecko do przodu i ciągle dopominać się o jego specjalne traktowanie. Chodzi o optymalne możliwości dla rozwoju, a nie stawiane go pod presją.

19. Bez skrępowania korzystaj z wiedzy ekspertów.

Mając w domu wybitnie utalentowane dziecko, dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy wskażą możliwości i sposoby najlepszego wsparcia. Lepiej być dobrze poinformowanym, niż przeoczyć istotne dla rozwoju kwestie. Postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji w obszarach, które mają związek z talentami Twojego dziecka. Ostateczna decyzja, o tym, jak działać, należy jednak zawsze do Ciebie. Któż zna dziecko lepiej niż rodzice?

20. Znajdź innych rodziców oraz nauczycieli, którzy wesprą Cię w wyzwaniach związanych z wychowaniem utalentowanego dziecka.

Posiadanie grupy wsparcia, która rozumie swoje wyzwania, jest kluczowe dla twojego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Opinie osób, które rozumieją Twoje problemy, są bardzo pomocne w podejmowaniu wszelkich decyzji. Unikaj za to ludzi, które utrzymują, że łatwiej jest radzić sobie z uzdolnionym dzieckiem, niż takim, które tylko sprawia problemy wychowawcze.

21. Dbaj o otwartą i szczerą komunikację z dzieckiem i z całą rodziną.

Powinnaś wiedzieć, jak Twoje dziecko czuje się w szkole, czy potrafi porozumieć się z rówieśnikami, jak również to, jakie są jego odczucia wobec zasad panujących w Waszej rodzinie. Nie zmuszaj go do zwierzeń na siłę, ale wyczekuj momentów, kiedy samo będzie chciało Ci powiedzieć o istotnych dla niego sprawach. Otwarta komunikacja, możliwość szczerej rozmowy jest istotna dla jego rozwoju.

22. Z uwagą podejmuj decyzje i zawsze bądź gotowa skorygować swoje plany dotyczące wspierania rozwoju dziecka.

Ważne jest byś miała swoją wizję, jak chcesz wychowywać uzdolnione dziecko i pomagać mu w rozwoju pełni potencjału. Bądź jednak zawsze gotowa na korektę swoich planów. Wspieraj dziecko tak, by stworzyć mu najlepszą ścieżkę rozwoju. Pamiętaj jednak, że życie przyniesie Wam niejedną niespodziankę. Przede wszystkim jednak pozwól sobie na to, by czuć dumę i satysfakcję z bycia rodzicem wyjątkowo utalentowanego dziecka.

 

Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do mojego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do mnie na Instagramie  

 

Bebe Talent NEWSLETTER

Zapisz się i pobierz bezpłatnie e-book "CZY MASZ W DOMU MŁODEGO EINSTEINA czyli po czym poznać uzdolnione dziecko"

Twoje dane są u mnie bezpieczne.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Follow Monika:

Bebetalent.pl nie jest typowym blogiem parentingowym. Powstał z misji znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak pomóc dziecku rozwinąć pełnię potencjału i odnaleźć pasję, która poprowadzi je przez życie.

 • Danuta Brzezińska

  Jak tak czytam to te 30 lat temu okazuje się intuicyjnie czułam jak wychować zdolne dziecko:-)

 • Bardzo przydatne wskazówki, napewno skorzystamy 🙂

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Moim zdaniem każde dziecko jest w jakiś sposób utalentowane – i trzeba za tym podążać i je wspierać, nie narzucając mu własnych wygórowanych oczekiwań i wyobrażeń. Najgorsze co można zrobić to na silę kierować dziecko na taką drogę, jaką sami sobie dla niego wymyśliliśmy – bo wtedy bardzo prawdopodobne jest, że zupełnie zejdzie na manowce. Znam jeden taki przypadek – chłopak chciał zostać kucharzem. Rodzice twierdzili, że to śmieszny i niepotrzebny mu zawód – i że lepiej jeśli będzie lekarzem lub prawnikiem. W efekcie zaczął studia prawnicze, ale w ich trakcie zbuntował się – i ostatecznie nie skończył żadnego kierunku. Także, nic na siłę 🙂

 • matka testerka

  Wspaniały i bardzo ważny tekst! Będę go przekazywać dalej (wszystkie części), bo niby wszystkie te wskazówki są oczywiste ale zbyt często o nich zapominamy w codziennym życiu! 🙂

 • Każde dziecko jest zdolne, tylko niestety nie każdy potrafi to dostrzec. Jedno będzie świetne na polu, które jest trendy, a inne na poletku z pozoru zwyczajnym. Należy się wsłuchiwać w swoje dzieci, nie spełniać poprzez nie własnych ambicji. Być partnerem i przyjacielem. Trzeba im pozwolić na badanie świata, a nie przedstawianie go naszymi oczyma. Dajmy dzieciom szanse na rozwój, dostarczajmy różnych bodźców i doświadczeń!

 • Katarzyna Mirek

  Bardzo cenne rady, aż z chęcią przeczytałam. Zgadzam się zupełnie z Tobą.

 • Ja Zwykła Matkaa

  Podoba mi się Twój blog, jest tu wiele przydatnych informacji I porad dla rodziców. Masz rację rodzice powinni słuchać swoich dzieci, a najczęściej jest tak że tylko karzą dzieciom słuchać siebie. Trzeba wielkiej mądrości by wychować dziecko na dobrego, otwartego człowieka. Trafnie stwierdasz że rodzic z poczuciem humoru I dystansem to dobry rodzic. A nie ten który jest nastawiony na wygurowane ambicje, które przenosi na swoje dziecko.
  Ja przemieżam tą drogę……. obym dobrze wychowała swoje pociechy 🙂

 • „Nie bądź tzw. rodzicem-helikopterem bezustannie czuwającym nad synem lub córką. ” – o, to to! 🙂

  Dodałbym jeszcze jedną radę: nie załamuj się, jeśli twoje utalentowane dziecko wybierze zupełnie zwyczajną drogę życia. To jego życie i to ono ma być szczęśliwe.

 • Bebe Talent

  Zgadza się, pod warunkiem, że zajecia dodatkowe będą podobać się dziecku, a nie rodzicom.

 • Świetne rady. Należy wspierać potencjał dziecka, a każde jakiś posiada. Od nas zależy czy pokażemy mu jak to wykorzystać

 • w kontekście tego tekstu przypomniał mi się taki eksperyment, amerykański oczywiście. dwie klasy, nauczyciele wiedzieli że klasa A to geniusze klasa B raczej nie. na koniec roku – wyniki uczniów z klasy A były znacząco wyższe niż z klasy B. problem polega na tym, że dzieci dobrane były losowo – o czym nie wiedzieli nauczyciele….
  pytanie (retoryczne?) co by było gdyby wszystkie powyższe punkty odnosić do każdego dziecka?

 • Myślę że w każdym dziecku drzemie potencjał. Kluczem jest podążanie (Ale bez ciśnienia) za potrzebami i zainteresowaniami dziecka

 • kasia Pi

  cudownie, że trafiłam na Twój wpis. Borykam się z wyzwaniami przy wychowaniu moich dwóch synkow 4 i 2 lata. Twje wspazówki bardzo mnie pokrzepiają, i widzę, że naprawdę robię dla nich wiele. Przede wszystkim kluczowe jest patrzec na swoje dzieci jak na ludzi, a nie jak na kogos malutkiego kto niczego nie rozumie. Dziecko tez człowiek! Dzięki za ten wpis:)

  • Bebe Talent

   Mały człowiek, który baaardzo dużo rozumie.

 • Wydaje mi się, że to bardzo trudne wychowywać utalentowane dziecko, bo z jednej strony chciałoby się ten talent rozwijać i pchać go do przodu, a z drugiej łatwo jest wpaść w spiralę, spełniania tak naprawdę własnych ambicji i wywoływania na dziecku zbyt dużej presji. Dlatego myślę, że Twoje rady są bardzo ważne i przydatne:)

 • Świetnie dobrane wskazówki, podpisuję się pod tym – nauczyciel. 😉

 • Kamila Posobkiewicz

  Znam dokładnie ten problem. Mam zdolne dziecko w domu. Przyznam, że publiczna szkoła nie zapewnia wystarczajacego rozwoju, choć syn bierze udział w konkursach i olimpiadach. Myślę, że potrzebna jest do tego opieka psychologa, bo dziecko zdolne też ma słabsze dni i czasem coś mu nie wychodzi, a przeżywa bardzo najdrobniejszą porażkę. Książkę czytam i stosuję, choć łatwo nie jest przemienić teorię w działanie…

 • Bardzo fajne oba wpisy, ten jest doskonałym uzupełnieniem, dużo bardziej ukierunkowanym właśnie na uzdolnione dziecko 🙂 Nic, tylko stosować! 🙂

 • Świetne rady, podpisuję się pod nimi rękami i nogami 😉

 • Jako dziecko uwielbiałam gry edukacyjne i uwielbiam je do dzisiaj. Myślę, że umiejętność logicznego myślenia jest jedną z najważniejszych w życiu dlatego warto rozwijać te umiejętności już od najmłodszych lat.

 • Dobre zestawienie. Praktycznie każdy punkt nadaje się na rozwinięcie i osobny wpis 🙂 Może to jakiś pomysł? 🙂

  • Bebe Talent

   Rzeczywiście. Może warto stworzyć taki cykl. Dziękuję 🙂

 • Fantastyczne rady, które wielu rodziców powinno przeczytać! Super!

 • Gry edukacyjne są meeeega 🙂

 • Gry edukacyjne, książki dla dzieci, odpowiednio dobrane filmy – to wszystko może wspomóc rozwój naszych Dzieci. Ważne, byśmy jako Rodzice byli obok, wspierali i rozumieli. Szczególnie emocje, które czasami przychodzą jak huragan Katrina 😉

 • Sylwia Antkowicz

  W gry edukacyjne sama chętnie grywam. A odnośnie niegrzecznych dzieci to szczerze nie lubię tego pojęcia, bo przecież dla każdego „grzeczny”, „niegrzeczny” może oznaczać coś innego.

 • Czytałam cz.1 i czekałam na to dopełnienie. Dzięki temu wiem, że ide w dobrym kierunku ☺

 • jet wiele wartościowych gie i zabaw taki prezent napewno ucieszy młodego człowieka:)

 • Mnie się wydaje, że najważniejsze jest, żeby nie ograniczać dziecka swoimi własnymi marzeniami. Np, że mu się wciska skrzypce chociaż ono chce być pływaczką albo tancerką 😉

 • Sandra Nowicka-Nowak

  Dla mnie najważniejsze to po prostu poznać dziecko i jego zdolności.

 • Sonia Dynarska

  Gry planszowe to super sprawa! My bardzo lubimy – nawet w czasie podróży, bo są takie wersje, które można spakować do kieszeni 🙂 Bardzo przemyślane wskazówki, szczególnie te związane z komunikacją z dzieckiem. O tym niestety najczęściej zapominamy 🙁

  • Bebe Talent

   Zdarzyło nam się kiedyś przez prawie wszystkie wieczory urlopowe grać w scrabble. I były to naprawdę udane wieczory 🙂

 • Sara Khamis

  Studiuję Psychologię i bardzo podoba mi się co tutaj piszesz 🙂

 • Ola Tlałka

  Ja osobiście kochałam gry edukacyjne. Może nie chodzi mi o to takie typowe, ale np. te, który uczyły logicznego myślenia i kombinowania. Jak będę miała dzieci, to z pewnością będę także z nimi grała, bo wiem, jak to wpływa na ich rozwój. 🙂

 • Sama uwielbiam gry planszowe i na pewno jak maluszek się pojawi będę w nie z nim grać 😀