22 wskazówki, jak wychowywać zdolne dziecko – część 1

dyskusja 42 komentarze

Dowiadujesz się, że Twoja pociecha jest wyjątkowo utalentowana, zdecydowanie wyróżnia się wśród swoich rówieśników. Jest błyskotliwa, żądna wiedzy, zadaje milion pytań i nie daje łatwo się zbyć. Co czujesz? Dumę? Szczęście? A może przerażenie?

Mogłoby się wydawać, że kiedy rodzice dowiadują się, że ich dziecko jest wyjątkowo zdolne, skaczą pod sufit ze szczęścia. Tymczasem wielu czuje się przytłoczonych taką diagnozą. Obawiają się trudności wychowawczych, nie wiedzą, jak właściwie wspierać dziecko, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje talenty, czy są w stanie to zrobić oraz, co jest nie bez znaczenia, ile będzie to kosztowało?

Wychowanie utalentowanego dziecka rzeczywiście może być prawdziwym wyzwaniem, ale daje przy tym ogromną satysfakcję. Jedno jest pewne – z wyjątkowo zdolnym synem lub córką na pewno nie sposób się nudzić. Czy są jakieś metody ułatwiające rodzicom odnalezienie się w takiej sytuacji? Na pewno warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Jak wychowywać uzdolnione dziecko?

1. Traktuj je jak dziecko, bo przecież wciąż nim jest.

Twój syn lub córka potrzebuje miłości, uwagi, ale również określenia granic i dyscypliny, tak samo, jak wszystkie inne dzieci. Pragnie Twojego zaangażowania, ale i zaufania oraz samodzielności odpowiedniej do wieku i możliwości. Mimo tego, że sposób myślenia i postrzegania świata przez Twoje dziecko sprawia, że masz wrażenie, że ma kilka lat więcej, nie możesz obarczać go problemami dorosłych.

2. Dbaj o szczęśliwy, pełen harmonii dom.

Miej na uwadze, że uzdolnione dzieci często są również bardziej wrażliwe. Harmonia w rodzinie jest niezwykle ważna dla ich optymalnego rozwoju. Jeśli w domu pojawiają się problemy, wyjaśniaj je w uczciwy, ale łagodny sposób.

3. Poświęcaj mu czas.

Uzdolnione dziecko potrzebuje Twojej uwagi i zrozumienia. Zdarza się, że jego zachowanie i tok myślenia są na tyle niekonwencjonalne, że musisz być dla niego wzorem, pokazującym mu działania akceptowane społecznie.

4. Pod żadnym pozorem nie próbuj tłumić jego wyjątkowości.

Uzdolnione dzieci znane są z wyjątkowej ciekawości świata. Pozwól na zadawanie pytań i w żadnym wypadku nie zbywaj swojej pociechy. Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi, ważne, by odpowiednio nakierować dziecko, wskazać mu kierunek, gdzie powinno szukać rozwiązań.

5. Stymuluj dziecko intelektualnie.

Dostarczaj mu wielu bodźców do rozwoju. Dbaj by miało dostęp do różnych i bogatych źródeł wiedzy. Otaczaj dziecko książkami, zabieraj do bibliotek, muzeów, galerii sztuki, ośrodków edukacyjnych. Podtrzymuj jego chęć do nauki i zgłębiania dziedzin, które najbardziej je interesują.

6. Zachęcaj dziecko do zawierania przyjaźni.

Dzieci potrzebują być otoczone przyjaciółmi, którzy są do nich podobni, by móc dzielić się pomysłami, pasjami i wspólnie bawić. Pozwól, aby Twoja pociecha prowadziła życie społeczne, ale obserwuj, jak sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami. Czasem nadmierna wrażliwość może prowadzić do izolacji lub ukrywania swoich możliwości, aby nie wyróżniać się spośród grupy.

7. Pozwalaj dziecku rozwijać wyobraźnię.

Nigdy go nie wyśmiewaj, nawet jeśli jego fantazja wydaje Ci się aż nazbyt wybujała. Uzdolnione dzieci często wyróżniają się nietypowymi procesami myślowymi, oryginalnością, zadają niestandardowe pytania. Nie pozwól mu uwierzyć, że jego zachowanie i sposób postrzegania świata są niewłaściwe.

8. Nie obarczaj dziecka nadmiarem dodatkowych zajęć, nie przeciążaj wypełnionym po brzegi harmonogramem.

Nie staraj się zaplanować mu dnia co do minuty. Wielu rodziców uważa, że cały czas dziecka powinny wypełniać różnego rodzaju zajęcia. Pozwól na odrobinę nudy i samodzielne planowanie wolnego czasu, nawet jeśli część dnia przeznaczy na oglądanie telewizji, czy czytanie komiksów. Takie rzeczy również składają się na szczęśliwe dzieciństwo i pomagają nawiązać relacje z mniej uzdolnionymi koleżankami i kolegami. Wszystko jest dla ludzi.

9. Szanuj dziecko i jego wiedzę.

Czasami jego wiedza może być nawet większa niż Twoja. Jeśli uważasz, że zachowało się niewłaściwie, załóż, że nie miało złych intencji. Jeśli chce podążać własną drogą i rozwiązywać problemy po swojemu, wkraczaj dopiero wtedy, gdy jego fizyczne lub emocjonalne bezpieczeństwo będzie zagrożone. Jeśli chcesz, by wykonało jakieś zadanie, podaj tylko ogólne instrukcje. Nie wydawaj szczegółowych poleceń, które nie uwzględniają osobowości Twojego dziecka.

10. Zapewnij swoje dziecko, że wyjątkowość jest ok.

Uzdolnione dzieci często nie znajdują nici porozumienia z rówieśnikami. Naucz je doceniać własną wyjątkowość i zachęcaj, by zawsze było sobą. Pokazuj mu, że każdy jest na swój sposób wyjątkowy i to, że różnimy się od siebie jest jak najbardziej w porządku.

11. Podążaj za jego zainteresowaniami zamiast naciskać na to, co wydaje Ci się dobre dla jego rozwoju.

Pozwól dziecku realizować jego pasje. Nie stanie się wirtuozem tylko dlatego, że chciałbyś, aby dołączył do filharmoników wiedeńskich. Nie zmuszaj go do gry na instrumencie, jeśli woli poświęcać się uprawianiu sportu. Oszczędzisz dziecku frustracji, a sobie nerwów.

Kolejnych 11 wskazówek poznasz wkrótce.

 

Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do mojego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do mnie na Instagramie 

Bebe Talent NEWSLETTER

Zapisz się i pobierz bezpłatnie e-book "CZY MASZ W DOMU MŁODEGO EINSTEINA czyli po czym poznać uzdolnione dziecko"

Twoje dane są u mnie bezpieczne.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Follow Monika:

Bebetalent.pl nie jest typowym blogiem parentingowym. Powstał z misji znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak pomóc dziecku rozwinąć pełnię potencjału i odnaleźć pasję, która poprowadzi je przez życie.

 • Anna Kurtasz

  Wspaniałe pomysły 🙂

  http://przystanek-klodzko.pl

 • To też wielkie wyzwanie dla rodziców i obawa przed zaniechaniem. Tak jak napisałaś, najważniejsze to wsłuchać się w dziecko i jego potrzeby. A cała reszta? Ważna dla wszystkich – szacunek, ciepło, mnóstwo tulasów i wieczorne planszówki 😉

 • sylwia t

  Celne uwagi, po przeczytani uświadczyłam się tylko we własnych przekonaniu co do rozwijania pasji i talentów własnej córki. Bardzo dziękuję wspaniały tekst.

 • Bardzo dobry i mądry tekst. Kiedy moja córka zaczęła wykazywać zdolności plastyczne, a jej pracę odbiegały znacznie od prac rówieśników – byłam przerażona. Po pierwsze tym, że nagle inne przedmioty zeszły na plan dalszy, po drugie świadomością, że oto mam przed sobą siebie sprzed 30 lat i po trzecie tym, że nie dam rady zapewnić Jej wszystkiego, co powinna otrzymać. Nie chciałam na Nią w żaden sposób wpływać, naciskać, a wrażliwość, którą w sobie nosiła nie ułatwiała sprawy.
  Dzięki prawdziwemu zarządzeniu losu Marysia trafiła pod skrzydła cudownej, mądrej osoby, która dostrzegła coś, czego ja nie widziałam. Zauważyła dziecko, które szuka swojej drogi, nie mieści w sobie emocji i potrzebuje przede wszystkim zrozumienia…
  Nam się udało. Mam nadzieję, że dzięki takim tekstom jak Twoje i ludziom, którzy czasem spojrzą z dystansu, uda się Innym Dzieciom i Ich Rodzicom właściwie rozbudzać pasje i wspierać talent 🙂

  • Bebe Talent

   Dziękuję Ci za ten komentarz. Świetnie, że Twoja córeczka ma tak fantastyczną mamę, która rozumie jej troski i potrzeby. Mnie kiedyś dała do myślenia opowieść koleżanki, której córka nagle zaczęła tracić wzrok. Bardzo szybko zawężało jej się pole widzenia. Rodzice jeździli z nią od lekarza do lekarza, lecz żaden nie potrafił jej pomóc, ani wskazać przyczyny problemu. Wreszcie trafili do pewnej pani profesor, która popatrzyła na dziewczynkę tak, jak żaden inny lekarz – oprócz wykonywania typowych badań okulistycznych i neurologicznych, dużo z nią rozmawiała. Interesowały ją jej uczucia, to, jak odbiera szkołę, jak jest traktowana przez koleżanki i kolegów. Okazało się, że kłopoty ze wzrokiem były natury psychosomatycznej. Nie pamiętam już, co było przyczyną problemów dziewczynki, ale po ich rozwiązaniu, wzrok znacząco jej się poprawił.

 • Podstawa to nie przesadzać, a zbyt wielu rodziców to robi – narzucając dziecku kolejne rzeczy do zrealizowania.

 • Fantastyczny pomysł na bloga! <3 Piękna inicjatywa! 🙂 A wychowanie talentów, to dopiero wyzwanie jest! 🙂 Rady słuszne. Warto się nad nimi pochylić!

 • Pingback: 22 wskazówki, jak wychowywać zdolne dziecko – cz. 2 - Bebe Talent()

 • Paulina R-w

  to wielkie wyzwanie:) mój szkrabson ma dopiero 9 mc …ale kto wie co przyniesie życie…myślę, ze to co napisałaś, ze takiemu dziecku należy zapewnić normalne dzieciństwo jest kluczowe w jego rozwoju…dbanie by było otwarte na innych ludzi, nie brakuje przykładów totalnie uzdolnioch wyalienowanych społecznie dzieci a później już dorosłych ludzi.

 • Danuta Brzezińska

  Mądrze napisane, jednak pewnie trudniej to zrealizować. Byłam takim dzieckiem i moi rodzice powinni to przeczytać, jednak posłali mnie wcześniej do szkoły niż się wtedy posyłało. Moje wnuki też poszły wcześniej bo były nad wyraz rozwinięte. Z tego wynika, że zdolność rodzi się co drugie pokolenie:-)

 • Przydatne i mądre wskazówki, kiedyś z nich skorzystam 🙂

 • Ilona Wróblewska

  Wychowanie dziecka to duże wyzwanie. Świetne porady i uważam, że tyczą się tak samo dzieci, które nie wykazują cech wybitnie uzdolnionych (a to pewnie dla każdego sprawa indywidualna i kwestia interpretacji zachowań)

 • Bardzo dobre porady. Widzę, że z dzieckiem można mieć niezłą frajdę. Ja sama uwielbiam chodzić po muzeach i galeriach, bibliotekach. Już się nie mogę doczekać aż mój syn podrośnie i będę mu to wszystko pokazywać. A jak rozbudzać ciekawość u niemowlaka? Mój ma 10 miesięcy. Czytam mu. Co jeszcze mogę robić?

  • Bebe Talent

   Jeśli tam, gdzie mieszkasz, prowadzone są zajęcia umuzykalniające dla maluchów, to zajrzyjcie. Choćby na próbę. Szkrab będzie się dobrze bawił, a Ty troszkę odpoczniesz. Oczywiście będziesz razem z dzieckiem, ale maluchy są tak zaabsorbowane tym, co się dzieje, że pozwalają mamom na chwilę oddechu. Na Gordonki czy Music Together można chodzić już z kilkutygodniowymi szkrabkami.

   • Dzięki. Są gordonki. Jeszcze na nich nie byłam, teraz w wakacje ma być przerwa. Po wakacjach zatem uderzam:-)

 • Świetne porady. Wspieranie dziecka w jego zainteresowaniach jest niezwykle ważne, to co my chcemy jest nieistotne. Zauważyłam, że sporo rodziców naciska na dzieci co mają robić.

 • Bardzo wartościowe porady!

 • Super! Dodałabym tylko jeszcze, żeby traktować dziecko i jego problemy poważnie, nawet jeśli nam wydają się one błahe 🙂

 • Bea Miko

  Przydatne informacje. Każde dziecko jest totalną indywidualnością, a dzieci obdarzone wyjątkowymi talentami mogą być wrażliwsze niż przeciętne. Tym bardziej dobrze zadbać o prawidłowy jego rozwój i nie przeciążać, nie odbierać dzieciństwa bo później to się odbije, na nim i na nas, rodzicach, jak dorośnie też 🙂

 • Myślę że w tym wszystkim najważniejszy jest punkt 1: czyli pozwolić dziecku na bycie dzieckiem

 • Czas – towar luksusowy dzisiejszych czasów 🙂

 • Pingback: Ze Źródeł #130 » kubaosinski.eu()

 • Bardzo ciekawe wskazówki. Nie można tylko przesadzać z ilością tych edukacyjnych spraw, żeby dziecka nie przemęczyć i by mogło wciąż być i czuć się dzieckiem. 🙂

 • Anna (Ogród Możliwości)

  Świetny wpis i bardzo cenne wskazówki. Warto zauważać pasje dziecka i za nimi podążać, z pewnością może to
  być pomocne w ich dorosłym życiu.

 • Urszula Dębska

  Fajne wskazówki, zwłaszcza nr 10. Opiekowałam się dziewczynką z zespołem Aspergera, bardzo inteligentne dziecko ale ma problemy w relacjach z rówieśnikami. Czesto bardziej woli spędzać czas z dorosłymi, niż z rówieśnikami.

 • Chyba najważniejszy jest czas spędzony z dzieckiem. Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i na co dzień obserwuję, że dzieci, które spędzają dużo czasu z rodzicami, mają lepsze wyniki w nauce i są bardziej kratywne.

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Bardzo dobre wskazówki – aczkolwiek wydaje mi się, że w obecnych czasach rodzice za bardzo skupiają się na wychowaniu właśnie zdolnego dziecka – a za mało uwagi poświęcają temu, by dzieciństwo było po prostu beztroskie i szczęśliwe.

 • Trzeba dać dziecku szansę wykazania sie. Nie możemy wszystko podsuwać pod nos. Musi wiedziec do czego jest zdolne i rozwijać sowje pasje, czy zainteresowania.

 • Świat Toli

  Trzeba dziecku pozwolić, nie wyręczać, tylko dać możliwość doświadczania.

 • Dużo z tych punktów warto stosować przy każdym dziecku, nawet tym mniej zdolnym 🙂

 • Wyjątkowość dziecka, jego uzdolnienia to krucha materia. Warto pielęgnować i dawać wsparcie. Ale potrzeba też wyważenia i rozsądku. Dziecko jest przede wszystkim dzieckiem.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Dominika Kurzak

  Dobrze wskazówki, mam nadzieję że w przyszłosci wykorzystam

 • Bardzo przydatny tekst dla mam 🙂 Sama nią nie jestem, ale wartość widzę i doceniam!

 • Aleksandra Załęska

  Brakuje mi tu jednego punktu – nie ucz dziecko, że jest pępkiem świata i jeśli jest zdolne, to innych może traktować z góry. Niestety ze swojej praktyki nauczycielskiej wiem, że wielu rodziców tak właśnie uczy swoje zdolne dzieci.
  W moim synku już widzę zapał muzyczny-taneczny i jeśli będzie chciał iść w tym kierunku, zrobię wszystko by zrealizował swoją pasję 🙂

 • Przysięgam, że zrobię wszystko, żeby moje dziecko było spełnione i szczęśliwe. Będę jej pomagać spełniać cele i wspierać że wszystkim. Ale uważam, że dla każdego rodzica jego dziecko jest zdolne i mądre:))
  Fajne wskazówki

 • Moje maluchy jeszcze malutkie, ale już widzę w nich potencjał. Ważne, żeby go pielęgnować i nie zaprzepaścić!

 • Zgadza się. I właściwie, jeśli chodzi o punkt 8 dodałabym – pozwól dziecku na nudę. Odpocznie, ale też będzie się uczyło zajmować się sobą i swoją organizacją czasu.

 • Bardzo mądry tekst. Zawsze staram się wspierać córkę w jej zainteresowaniach i nigdy nie każe jej robić czegoś na siłę.

  • Bebe Talent

   To i tak by nic nie dało. Chodziłam do szkoły muzycznej i nawet ją skończyłam. I od tego czasu nie miałam gitary w ręce.

 • Agnieszka Cegłowska Lepszy

  Zgadzam się ze wszystkimi punktami i staram się je stosować.

 • Niezwykle cenny i wartościowy artykuł. To bardzo ważne, aby pielęgnować umiejętności dziecka i nie przytłaczać go jednocześnie nadmiarem obowiązków. Czasem nadmiar lub zwiększona częstotliwość dodatkowych zajęć może wywołać efekt odwrotny i zniechęcić dziecko do dalszego rozwoju i nauki 🙂