fbpx

15 pomysłów, jak zachęcić dziecko do aktywności

dyskusja 116 komentarzy

Zastanawiałaś się kiedyś, jak to jest możliwe, że Polacy wciąż zdobywają medale na najbardziej prestiżowych sportowych imprezach na świecie? Niewątpliwie zawdzięczają to swojemu ogromnemu talentowi, popartemu ciężką pracą i detereminacją. I praktycznie w każdym przypadku również potężnemu zaangażowaniu rodziców, bo przecież w większości dyscyplin trudno mówić o jakimś zaawansowanym systemie szkolenia. Trzeba jednak przyznać, że przynajmniej pod jednym względem sytuacja się poprawiła – wiele nawet bardzo małych miejscowości może pochwalić się nowymi obiektami sportowymi. Słyszałaś o inicjatywie Moje boisko – Orlik 2012? Ten rządowo-samorządowy program zakładał wybudowanie boisk w każdej gminie. Jego hasło przewodnie brzmiało: Zdrowe i uśmiechnięte dzieci – Najważniejsze!!!

Tymczasem ze zdrowiem najmłodszych bywa różnie, a ich kondycja fizyczna pogorszyła się w ostatnich latach dramatycznie. Wyniki badań, cyklicznie przeprowadzanych przez warszawską AWF, nie pozostawiają złudzeń – forma naszych dzieci jest coraz gorsza.

Jak zachęcić dziecko do aktywnościWiele z nowo wybudowanych Orlików świeci pustkami. I nie ma co liczyć na to, że kilka lekcji szkolnego wychowania fizycznego sprawi, że dzieci pokochają aktywny tryb życia i zamiast godzinami wpatrywać się w ekrany komputerów i smartfonów, zaczną więcej czasu spędzać w ruchu. Tutaj ogromną rolę mają do odegrania rodzice – bez naszego zaangażowania z formą najmłodszych będzie coraz gorzej.

Czy jest jakiś sposób, by zachęcić dziecko do aktywności? Na szczęście nawet wiele.

1. Bądź dobrym przykładem – żyj aktywnie i ciesz się ruchem. Niewiele wskórasz samymi rozmowami i przekonywaniem dziecka, że powinno być aktywne i więcej się ruszać. Zgodnie z powiedzeniem „Przykład idzie z góry” musisz pokazać, że sport ma ogromny wpływ na zdrowie, sprawia radość i jest przyjemnym sposobem spędzenia czasu.

2. Pozwól dziecku poznawać różne dyscypliny, niech doświadcza, próbuje swoich sił. To ułatwi mu znalezienie czegoś, w czym poczuje się dobrze. Jeśli grasz w tenisa, zabierz je na kort, jeśli biegasz, wyjdźcie razem na poranny lub wieczorny jogging.

3. Spędzajcie aktywnie czas całą rodziną. Wybierzcie się na wycieczkę rowerową, na rolki, w zimie zajrzyjcie na lodowisko, wyciągnijcie z piwnicy sanki, jedźcie na basen. To dodatkowo pozwoli Wam zbudować jeszcze silniejszą rodzinną więź.

4. Jeśli interesujesz się sportem i lubisz rywalizację, zabierz dziecko na mecz. Transmisja w telewizji to nie to samo. Tylko na żywo,Jak zachęcić dziecko do aktywności na stadionie i w gronie wielu zaangażowanych kibiców da się poczuć naprawdę niezwykle emocje. Może przecież zdarzyć się tak, że Twoja pociecha upodoba sobie szczególnie któregoś z zawodników i zechce pójść w jego ślady.

5. Poznaj ulubionych bohaterów Twojego dziecka – być może w czytanych książkach i oglądanych bajkach występują aktywne i pełne energii postacie. Jeśli syn marzy o tym, że w przyszłości, wzorem bohaterskiego strażaka Sama, będzie gasić pożary i ratować ludzi, musi przecież być bardzo szybki i sprawny. Warto wykorzystać te zainteresowania kilkulatka, by zachęcić go do większej aktywności.

6. Pomóż dziecku oswoić lęk przed porażką. Niewykluczone, że unika wysiłku fizycznego z obawy, że nie będzie tak dobre, jak koledzy i koleżanki. Ucz je, że nie każdy jest stworzony do tego, by być mistrzem, a sukcesem jest stawanie się coraz lepszym i pokonywanie własnych słabości.

7. Aby dziecko miało ochotę na aktywne spędzanie czasu – musi go po prostu mieć. Często nadmiar obowiązków szkolnych oraz liczne zajęcia dodatkowe sprawiają, że nie jest już w stanie wykrzesać z siebie energii, by beztrosko biegać po podwórku za piłką.

Jak zachęcić dziecko do aktywności8. Zachęcaj do uprawiania sportu, ale nie zmuszaj – Twoja pociecha nie musi podzielać Twojego zainteresowania bieganiem, tenisem czy siatkówką. Pozwól, aby sama znalazła sport, który będzie sprawiał jej radość.

9. Zamiast kupować kolejną zabawkę, zabierz dziecko do sklepu z artykułami sportowymi. Kolorowa koszulka czy buty, takie, w jakich gra ulubiony piłkarz, bardziej zachęcą je do uprawiania sportu, niż argumenty, dlaczego powinno więcej się ruszać.

10. Czytajcie razem biografie słynnych sportowców. Życiorysy kilku najbardziej znanych piłkarzy doczekały się specjalnej wersji dla najmłodszych (Yvette Żółtowska-Darska „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”, „Ronaldo. Chłopak, który wiedział, czego chce”, „Lewy. Chłopiec, który zachwycił świat”, „Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę” i inne). Niech Twoje dziecko dowie się, że Messi, jako mały chłopiec, zmagał się z ogromnymi problemami zdrowotnymi. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy pokonał swoje słabości i obecnie seryjnie wygrywa rankingi na najlepszych piłkarzy świata.

11. Pozwól, by to dziecko pokazało Ci rodzaj sportu, który lubi najbardziej. Myślisz, że jazda na rolkach czy desce nie jest Jak zachęcić dziecko do aktywnościdla Ciebie? Po prostu spróbuj, może poznasz i sama zachwycisz się nowymi formami ruchu.

12. Jeśli Twoje dziecko jest fanem gier komputerowych, możesz połączyć jego zainteresowania z aktywnością i sportem. Tu z pomocą przychodzą gry Kinect Sports na konsolę Xbox. Wśród dostępnych dyscyplin znajdziesz m.in. siatkówkę, piłkę nożną czy tenis stołowy. W ten sposób dziecko, nawet nie odchodząc od telewizora, może zażyć sporej dawki ruchu w dodatku przy owacjach tłumu kibiców, co niewątpliwie stanowi dodatkową atrakcję.

13. Jeśli Twoja pociecha uczestniczy w treningach sportowych, należy do drużyny piłkarskiej czy chodzi na zajęcia z gimnastyki – doceniaj osiągnięcia, nagradzaj postępy i wspieraj ją we wszystkich podejmowanych próbach.

14. Pamiętaj o tym, by nie naciskać na wyniki. Pozwól, by uprawianie sportu przede wszystkim przynosiło dziecku radość. Nawyk, budowany od najmłodszych lat sprawi, że aktywność stanie się jego stylem życia.

15. Stań się największym kibicem swojego dziecka, bądź obecna na wszystkich ważnych dla niego zawodach. Dopinguj je, jak potrafisz najlepiej, ale nigdy nie podważaj decyzji trenera.

Jak widzisz, przy odrobinie zaangażowania, aktywność może stać się zdrowym nawykiem całej rodziny. Masz swoje własne sposoby na to, by przekonać dzieci do bardziej sportowego trybu życia? A może sport jest obecny w Twojej rodzinie od zawsze? Daj znać w komentarzu, jaką formę ruchu lubicie najbardziej.

 

Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do naszego fanpage’a, gdzie publikujemy ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do nas na Instagramie.

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz