fbpx

22 wskazówki, jak wychowywać zdolne dziecko – część 1

dyskusja 42 komentarze

Dowiadujesz się, że Twoja pociecha jest wyjątkowo utalentowana, zdecydowanie wyróżnia się wśród swoich rówieśników. Jest błyskotliwa, żądna wiedzy, zadaje milion pytań i nie daje łatwo się zbyć. Co czujesz? Dumę? Szczęście? A może przerażenie?

Mogłoby się wydawać, że kiedy rodzice dowiadują się, że ich dziecko jest wyjątkowo zdolne, skaczą pod sufit ze szczęścia. Tymczasem wielu czuje się przytłoczonych taką diagnozą. Obawiają się trudności wychowawczych, nie wiedzą, jak właściwie wspierać dziecko, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje talenty, czy są w stanie to zrobić oraz, co jest nie bez znaczenia, ile będzie to kosztowało?

Wychowanie utalentowanego dziecka rzeczywiście może być prawdziwym wyzwaniem, ale daje przy tym ogromną satysfakcję. Jedno jest pewne – z wyjątkowo zdolnym synem lub córką na pewno nie sposób się nudzić. Czy są jakieś metody ułatwiające rodzicom odnalezienie się w takiej sytuacji? Na pewno warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

Jak wychowywać uzdolnione dziecko?

1. Traktuj je jak dziecko, bo przecież wciąż nim jest.

Twój syn lub córka potrzebuje miłości, uwagi, ale również określenia granic i dyscypliny, tak samo, jak wszystkie inne dzieci. Pragnie Twojego zaangażowania, ale i zaufania oraz samodzielności odpowiedniej do wieku i możliwości. Mimo tego, że sposób myślenia i postrzegania świata przez Twoje dziecko sprawia, że masz wrażenie, że ma kilka lat więcej, nie możesz obarczać go problemami dorosłych.

2. Dbaj o szczęśliwy, pełen harmonii dom.

Miej na uwadze, że uzdolnione dzieci często są również bardziej wrażliwe. Harmonia w rodzinie jest niezwykle ważna dla ich optymalnego rozwoju. Jeśli w domu pojawiają się problemy, wyjaśniaj je w uczciwy, ale łagodny sposób.

3. Poświęcaj mu czas.

Uzdolnione dziecko potrzebuje Twojej uwagi i zrozumienia. Zdarza się, że jego zachowanie i tok myślenia są na tyle niekonwencjonalne, że musisz być dla niego wzorem, pokazującym mu działania akceptowane społecznie.

4. Pod żadnym pozorem nie próbuj tłumić jego wyjątkowości.

Uzdolnione dzieci znane są z wyjątkowej ciekawości świata. Pozwól na zadawanie pytań i w żadnym wypadku nie zbywaj swojej pociechy. Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi, ważne, by odpowiednio nakierować dziecko, wskazać mu kierunek, gdzie powinno szukać rozwiązań.

5. Stymuluj dziecko intelektualnie.

Dostarczaj mu wielu bodźców do rozwoju. Dbaj by miało dostęp do różnych i bogatych źródeł wiedzy. Otaczaj dziecko książkami, zabieraj do bibliotek, muzeów, galerii sztuki, ośrodków edukacyjnych. Podtrzymuj jego chęć do nauki i zgłębiania dziedzin, które najbardziej je interesują.

6. Zachęcaj dziecko do zawierania przyjaźni.

Dzieci potrzebują być otoczone przyjaciółmi, którzy są do nich podobni, by móc dzielić się pomysłami, pasjami i wspólnie bawić. Pozwól, aby Twoja pociecha prowadziła życie społeczne, ale obserwuj, jak sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami. Czasem nadmierna wrażliwość może prowadzić do izolacji lub ukrywania swoich możliwości, aby nie wyróżniać się spośród grupy.

7. Pozwalaj dziecku rozwijać wyobraźnię.

Nigdy go nie wyśmiewaj, nawet jeśli jego fantazja wydaje Ci się aż nazbyt wybujała. Uzdolnione dzieci często wyróżniają się nietypowymi procesami myślowymi, oryginalnością, zadają niestandardowe pytania. Nie pozwól mu uwierzyć, że jego zachowanie i sposób postrzegania świata są niewłaściwe.

8. Nie obarczaj dziecka nadmiarem dodatkowych zajęć, nie przeciążaj wypełnionym po brzegi harmonogramem.

Nie staraj się zaplanować mu dnia co do minuty. Wielu rodziców uważa, że cały czas dziecka powinny wypełniać różnego rodzaju zajęcia. Pozwól na odrobinę nudy i samodzielne planowanie wolnego czasu, nawet jeśli część dnia przeznaczy na oglądanie telewizji, czy czytanie komiksów. Takie rzeczy również składają się na szczęśliwe dzieciństwo i pomagają nawiązać relacje z mniej uzdolnionymi koleżankami i kolegami. Wszystko jest dla ludzi.

9. Szanuj dziecko i jego wiedzę.

Czasami jego wiedza może być nawet większa niż Twoja. Jeśli uważasz, że zachowało się niewłaściwie, załóż, że nie miało złych intencji. Jeśli chce podążać własną drogą i rozwiązywać problemy po swojemu, wkraczaj dopiero wtedy, gdy jego fizyczne lub emocjonalne bezpieczeństwo będzie zagrożone. Jeśli chcesz, by wykonało jakieś zadanie, podaj tylko ogólne instrukcje. Nie wydawaj szczegółowych poleceń, które nie uwzględniają osobowości Twojego dziecka.

10. Zapewnij swoje dziecko, że wyjątkowość jest ok.

Uzdolnione dzieci często nie znajdują nici porozumienia z rówieśnikami. Naucz je doceniać własną wyjątkowość i zachęcaj, by zawsze było sobą. Pokazuj mu, że każdy jest na swój sposób wyjątkowy i to, że różnimy się od siebie jest jak najbardziej w porządku.

11. Podążaj za jego zainteresowaniami zamiast naciskać na to, co wydaje Ci się dobre dla jego rozwoju.

Pozwól dziecku realizować jego pasje. Nie stanie się wirtuozem tylko dlatego, że chciałbyś, aby dołączył do filharmoników wiedeńskich. Nie zmuszaj go do gry na instrumencie, jeśli woli poświęcać się uprawianiu sportu. Oszczędzisz dziecku frustracji, a sobie nerwów.

Kolejnych 11 wskazówek poznasz wkrótce.

 

Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do mojego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do mnie na Instagramie 

 

 

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz