Wiele z przedstawionych w pierwszej części 22 wskazówek, jak wychowywać utalentowane dziecko, z powodzeniem można uznać za rady uniwersalne, służące pomocą wszystkim rodzicom. Bo czy maluch, który nie wyróżnia się znacząco spośród rówieśników i nie wykazuje jakiś ponadprzeciętnych talentów nie zasługuje na życzliwe traktowanie, szacunek, zrozumienie i wszelką pomoc?
Nie ma jednak wątpliwości, że zdolne dzieci wymagają ogromnego zaangażowania ze strony opiekunów.
Oto kolejne wskazówki, które pomogą Ci czerpać radość z bycia rodzicem wyjątkowego dziecka.
12. Dawaj dziecku w prezencie gry edukacyjne, a później grajcie w nie razem.
Naukowcy udowodnili, że gry planszowe pozytywnie wpływają na rozwój dziecka poprzez wzbogacenie słownictwa, umiejętności matematycznych, lepsze zrozumienie i logiczne myślenie. Dawaj dziecku w prezencie gry i wydawnictwa edukacyjne, nie tylko zaspokoisz jego chęć poznawania świata, ale zapewnisz całej rodzinie interesujący i wzbogacający wiedzę sposób wspólnego spędzania czasu.
13. Podchodź do życia z optymizmem i humorem i ucz tego swoją pociechę.
Bez względu na to, co nam się przydarza, zawsze przecież możemy wybrać, czy będziemy się czymś zamartwiać, czy spróbujemy znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu. Pokazuj dziecku optymistyczną stronę życia. Jesteś dla swojej pociechy wzorem do naśladowania, więc wybieraj szklankę do połowy pełną.
14. Zrozumienie okazywane dziecku sprawi, że będziesz świetnym rodzicem.
To, do czego musisz dążyć, to zrozumienie dla unikalności i wyzwań związanych z codziennością, w tym również z nauką Twojego dziecka. Nie zawsze szkoła oferuje mu możliwości adekwatne do jego uzdolnień, a koledzy rozumieją jego sposób myślenia i postrzegania świata. Śledź na bieżąco wyniki, dużo rozmawiaj ze swoją pociechą o tym, co dzieje się w szkole, jak czuje się w grupie rówieśników, czy ma przyjaciół.
15. Nie usiłuj być perfekcyjnym rodzicem swojego utalentowanego dziecka.
Mimo mieszkania pod jednym dachem z małym geniuszem, nie koncentruj się nadmiernie na rodzicielstwie. Niech cały Twój świat nie kręci się tylko wokół dziecka. Taka postawa nie przyniesie niczego dobrego ani jemu, ani Tobie. Nie bądź tzw. rodzicem-helikopterem bezustannie czuwającym nad synem lub córką. Utalentowane dzieci są zazwyczaj również bardzo wrażliwe i nadmierna troska może jedynie wzbudzić ich niepokój. Nie musisz być doskonałym rodzicem, bądź wystarczająco dobrym.
16. Musisz poradzić sobie z tym, że utalentowane dzieci mogą przeżywać wszystko bardzo emocjonalnie i czasem zachowują się po prostu niegrzecznie.
Staraj się wykazywać empatią wobec intensywnych uczuć i huśtawek nastrojów dziecka. Ale to nie oznacza że powinnaś mu ustępować. Nie ma innej drogi, jak tylko nauczenie się właściwej komunikacji ze zdolnym dzieckiem. Choć przyznaję, nie jest to sprawą prostą. Musisz przy tym dbać o to, by stawiać dziecku granice. Jeśli chcesz poznać sposoby na to, by Twoje argumenty trafiały do pociechy, zachęcam Cię do przeczytania książki Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.
17. Zrób rozeznanie wśród placówek oświatowych i wybierz najlepszą szkołę dla dziecka. Pamiętaj jednak, że nie znajdziesz miejsca idealnego pod każdym względem.
Znalezienie właściwej szkoły, to kwestia, która może kosztować Cię wiele czasu i nie ukrywajmy, również sporo nerwów. Tak naprawdę niewiele szkół jest przygotowanych do kształcenia wybitnie uzdolnionych dzieci. Zrób rozeznanie w okolicznych placówkach, dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć najlepszą decyzję. Kiedy już znajdziesz odpowiednią szkołę, bądź aktywna, angażuj się w życie społeczności, poznawaj innych rodziców, zachęcaj szkołę do promowania zajęć, uwzględniających potrzeby uzdolnionych dzieci. Lepsza organizacja lekcji i dostęp do różnorodnych programów edukacyjnych przyniosą korzyści wszystkim uczniom.
18. Naucz się być adwokatem swojego dziecka.
Poznaj osoby, które mają wpływ na kształcenie Twojego dziecka. Dopilnuj, by w procesie edukacji uwzględniano jego wyjątkowe predyspozycje. Nie oznacza to, że musisz na siłę pchać dziecko do przodu i ciągle dopominać się o jego specjalne traktowanie. Chodzi o optymalne możliwości dla rozwoju, a nie stawiane go pod presją.
19. Bez skrępowania korzystaj z wiedzy ekspertów.
Mając w domu wybitnie utalentowane dziecko, dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy wskażą możliwości i sposoby najlepszego wsparcia. Lepiej być dobrze poinformowanym, niż przeoczyć istotne dla rozwoju kwestie. Postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji w obszarach, które mają związek z talentami Twojego dziecka. Ostateczna decyzja, o tym, jak działać, należy jednak zawsze do Ciebie. Któż zna dziecko lepiej niż rodzice?
20. Znajdź innych rodziców oraz nauczycieli, którzy wesprą Cię w wyzwaniach związanych z wychowaniem utalentowanego dziecka.
Posiadanie grupy wsparcia, która rozumie swoje wyzwania, jest kluczowe dla twojego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Opinie osób, które rozumieją Twoje problemy, są bardzo pomocne w podejmowaniu wszelkich decyzji. Unikaj za to ludzi, które utrzymują, że łatwiej jest radzić sobie z uzdolnionym dzieckiem, niż takim, które tylko sprawia problemy wychowawcze.
21. Dbaj o otwartą i szczerą komunikację z dzieckiem i z całą rodziną.
Powinnaś wiedzieć, jak Twoje dziecko czuje się w szkole, czy potrafi porozumieć się z rówieśnikami, jak również to, jakie są jego odczucia wobec zasad panujących w Waszej rodzinie. Nie zmuszaj go do zwierzeń na siłę, ale wyczekuj momentów, kiedy samo będzie chciało Ci powiedzieć o istotnych dla niego sprawach. Otwarta komunikacja, możliwość szczerej rozmowy jest istotna dla jego rozwoju.
22. Z uwagą podejmuj decyzje i zawsze bądź gotowa skorygować swoje plany dotyczące wspierania rozwoju dziecka.
Ważne jest byś miała swoją wizję, jak chcesz wychowywać uzdolnione dziecko i pomagać mu w rozwoju pełni potencjału. Bądź jednak zawsze gotowa na korektę swoich planów. Wspieraj dziecko tak, by stworzyć mu najlepszą ścieżkę rozwoju. Pamiętaj jednak, że życie przyniesie Wam niejedną niespodziankę. Przede wszystkim jednak pozwól sobie na to, by czuć dumę i satysfakcję z bycia rodzicem wyjątkowo utalentowanego dziecka.
Spodobał Ci się ten post? Uważasz, że przyda się Twoim znajomym? Będzie mi bardzo miło, jeśli:
go udostępnisz,
zostawisz komentarz,
dołączysz do mojego fanpage’a, gdzie publikuję ciekawe treści, których nie znajdziesz na blogu,
dołączysz do mnie na Instagramie
[mailerlite_form form_id=1]